Jak zrobić własne pędzle (brushe) do GIMPa

poniedziałek, 3 listopada 2014


Uwielbiam bawić się w GIMPie,a w szczególności uwielbiam opcje pędzla. Bardzo często szukam nowych pędzli do pobrania,ale ostatnie poszukiwania nie przyniosły żadnego efektu,postanowiłam,więc sama zrobić pędzle,które będą spełniały moje wymagania.


Jeśli posiadasz obraz w formacie PNG omiń punkt 2,jeśli posiadasz obraz PNG z przezroczystym tłem omiń punkt 2 i 3.
Jeśli chcesz posiadać pędzle bez możliwości zmiany koloru przy użytkowaniu i pozostawić je w kolorze omiń punkt 4 i 5.

1. Pierwsze co należy zrobić to wybrać zdjęcie/grafikę,z którego chcemy zrobić nasz pędzel,ja stworzyłam sobie w tym celu konia.


Klikamy prawym przyciskiem myszki na naszą grafikę i wybieramy Edit with GIMP,jeśli ta opcja nam się nie pokażę to należy otworzyć GIMPa i wybrać plik - otwórz... i szukamy naszego obrazu.

2. Jeśli nasz obraz jest w formacje JPEG/JPG to musimy wykonać następujący krok: przechodzimy do kolumny warstwy - pędzle i prawym przyciskiem myszki klikamy na nasz obraz w kolumnie i wybieramy dodaj kanał alfa,jeśli nie pojawiła wam się kolumna z warstwami oraz pędzlami wystarczy je włączyć klikając okna - dokowalne okna dialogowe - warstwy/pędzle lub sprawdzić czy nie zostały przez was ostatnio zamknięte: okna - ostatnio zamknięte doki. 


W moim przypadku grafika jest już w formacie PNG dlatego nie muszę dodawać kanału alfa.

3. Teraz będziemy robili przezroczyste tło naszej grafiki. Jak już mamy dodany kanał alfa to przechodzimy do przybornika i za pomocą narzędzia różdżki zaznaczamy i usuwamy niepotrzebne nam tło.


Po zaznaczeniu tła klikamy na obraz prawym przyciskiem myszy i wybieramy edycja - wytnij4. Teraz klikamy obraz - tryb - odcienie szarości 


Nasz obraz zmienił kolory na czarno - białe,co pozwoli przy używaniu pędzla na zmianę koloru,jeśli chcemy aby nasz pędzel pozostał w kolorach bez możliwości zmiany omijamy ten punkt.


5. Klikamy znowu na obraz i wybieramy spłaszcz obraz


6. Zapisujemy nasz obraz klikamy plik - wyeksportuj Otwiera nam się drugie okno na dole mamy mały plusik po lewej stronie przy którym jest napisane Wybór typu pliku (Według rozszerzenia) klikamy na plusik i wybieramy typ pliku w naszym przypadku będzie to Pędzel programu GIMP gbr i klikamy wyeksportujPo tym pojawi nam się jeszcze jedno okno w nim nie zmieniamy nic tylko klikamy wyeksportuj


7. Teraz pozostaje nam skopiować pędzeli wgrać nasz do gimpa w tym celu przechodzimy do dysku C - Program Files GIMP 2 - share - gimp - 2.0 - brushes i wklejamy nasz skopiowany pędzel,można nam się pojawić okno,które prosi o uprawnienia administratora w tym celu należy kliknąć kontynuuj 
8. Uruchamiamy gimpa ponownie i możemy cieszyć się nowymi pędzlami

5 komentarzy:

  1. Ależ jesteś informatycznie utalentowana, dla mnie komputery i różne programy to wciąż zagadka:P bardzo ciekawie piszesz i rzeczowo objaśniasz, świetny post:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie dla mnie gimp - mam za mało cierpliwości i czasu, a za dużo ambicji, by skrzętnie poprawiać fotografie - wolę starać się zrobić tak dobre zdjęcia, by wymagały jak najmniejsze ingerencji przy obróbce. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Super post :> ja korzystam z Photo Scape więc czekam na post z tym programem ;)

    OdpowiedzUsuń

W razie pytań/pomocy przy pobranym szablonie: blog.mypastellife@gmail.com

Copyright © Szablon wykonany przez My pastel life