Jak wykonać nietypowy avatar w GIMPie

środa, 18 marca 2015


Czasem bywa tak, że potrzebujemy czegoś nietypowego na naszego bloga czy na inną stronę internetową. Niektórzy stawiają na tradycyjne proste zdjęcia, inni chcą mieć je okrągłe, a jeszcze inna grupa osób chce mieć np. zdjęcie w serduszku, ale jak to zrobić? W tym tutorialu przedstawię wam prosty sposób na to jak zrobić nietypowy avatar w GIMPie.
Czemu ten avatar jest taki nietypowy? Z jednego prostego powodu, może mieć on kształt wszystkiego. Nasze zdjęcie może być w kształcie plamy, motylka, konia, kwiatka - dosłownie wszystko - nie spotyka się takich avatarów za często, a może on nam posłużyć nie tylko jako avatar, ale również jako nasze logo.

1. Otwieramy GIMPa i klikamy na plik - nowy...2. Pojawi nam się ramka tworzonego obrazu. Będziemy mogli w niej wybrać ułożenie poziome lub pionowe oraz ustawić wielkość i szerokość naszego obrazu.3. Wybieramy opcję pędzla i ustawiamy jego rozmiar.


3a. Klikamy na rodzaje pędzli i wybieramy odpowiedni kształt.


Ja wybrałam pędzel w kształcie plamy i klikamy wybranym pędzlem na nasz obraz (ważne jest aby pędzel miał kolor czarny) Jeśli pędzel jest gdzie nie gdzie jaśniejszy należy przytrzymaj pędzel w jednym miejscu parę razy - miejsce gdzie ma się znaleźć nasze zdjęcie musi być całkowicie zaczernione.

4. Przechodzimy do naszego folderu, w którym znajduje się zdjęcie, które chcemy użyć. Klikamy na nie prawym przyciskiem myszki i wybieramy opcje "edytuj za pomocą GIMP". Jeśli ta opcja nam się nie pokażę to klikamy w GIMPie: Plik - Otwórz - i szukamy naszego folderu, w którym znajduje się nasze zdjęcie.5. Nasze zdjęcie otworzyło się w nowym oknie. Klikamy na nie prawym przyciskiem myszki i wybieramy edycja - wytnij 


6. Przechodzimy do drugiego okna gdzie znajduje się nasz rysunek, klikamy prawym przyciskiem myszki i wybieramy opcje edycja - wklej 


6a. Pojawiło się nam nasze zdjęcie, jednak jest ono za duże. W tym celu używamy narzędzia skalowania i dopasowujemy nasze zdjęcie do naszego rysunku.7. Kiedy nasze zdjęcie zostało odpowiednio dopasowane, za pomocą narzędzia łapki przesuwamy je tak aby zasłoniło całą czarną powierzchnię.


8. W kolumnie warstwy - gradienty zmieniamy tryb na  "tylko jaśniejszy". Jeśli nie mamy tej kolumny wybieramy opcję okna - ostatnio zamknięte doki lub okna - dowolne okna dialogowe - warstwy. 


8a. W tej samej kolumnie pojawiło nam się "Oderwane zaznaczenie (wklejona warstwa)" klikamy na to i wybieramy opcję nowa warstwa.


9. Po kliknięciu w nową warstwę pojawiło nam się nasze zdjęcie z tłem w kratkę, klikamy na to prawym przyciskiem myszki i wybieramy opcje "połącz w dół" 


10. Wybieramy teraz narzędzie różdżki i zaznaczamy nią białe tło.10a. Klikamy na białym tle prawym przyciskiem myszki i wybieramy edycja - wytnij 


11. Pozbyliśmy się białego tła spod naszego avataru. Klikamy teraz na zaznaczenie - brak.


12. Wybieramy narzędzie kadrowania, zaznaczamy nasz awatar i klikamy enter.13. Zapisujemy nasz avatar. Plik - wyeksportuj jako - pojawi nam się drugie okno - wybór typu pliku - obraz PNG. 14. Efekt końcowy:

Pędzie do GIMPa w różnych kształtach można pobrać na stronie Deviantart wpisując w wyszukiwarkę: gimp brushes.

Zastanawiałam się nad utworzeniem kanału na YT z tutorialami - parę osób mnie pytało o tutoriale w wersji filmików, dlatego zaczęłam się zastanawiać nad tą opcją. Swoją opinię na ten temat możecie pisać w komentarzu, bardzo mi się ona przyda w podjęciu decyzji :) 

7 komentarzy:

 1. Super wyglądają takie awatary:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć :) Czy robisz może design bloga ? Proszę o odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę kierować swoja prośbę na adres e-mail podany zakładce kontakt, tam wszystkiego się dowiesz.

   Usuń
 3. Ale to fajnie wygląda! Muszę ściągnąć gimpa. :)


  little-jay999.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam gimpa, a szczególnie pracę z warstwami, da się naprawdę dużo zrobić :D
  Fajny pomysł :)

  http://tittavie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny tutorial :)
  http://foxyladyme.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

- Komentarze takie jak: spam, obserwacja za obserwacje, prośby o klikanie w banery etc. zostają usuwane - ZAPAMIĘTAJ! MÓJ BLOG TO NIE TABLICA OGŁOSZEŃ
- Weryfikacja obrazkowa wyłączona

Copyright © Szablon wykonany przez My pastel life