GIMP - jak szybko poprawić zdjęcie + mały bonus

niedziela, 8 listopada 2015


Dawno nie było instrukcji GIMPowych, więc stwierdziłam, że trzeba w końcu umieścić taki tutorial na blogu. Kiedyś parę osób prosiło mnie o instrukcje jak szybko poprawić zdjęcie i retuszować w GIMPie. Przyznam się bez bicia, że nie chciałam robić tej instrukcji, bo po pierwsze w internecie jest tego dużo, a po drugie raz już taką instrukcje robiłam na moim starym blogu, więc miałam wrażenie, że będę odgrzebywać stare tematy, które nie wiadomo czy komuś się przydadzą. Mimo moich obaw, pokażę Wam jak szybko poprawić zdjęcie portretowe - retusz twarzy, poprawianie kolorów tła oraz włosów i ust, aby było wszystko wyraźniejsze. Oprócz tego, mam dla Was mały bonus - jak uzyskać efekt retro na zdjęciu za pomocą krzywych. 


1. Oczywista, oczywistość - musimy otworzyć zdjęcie w GIMPie. Będziemy potrzebowali okna z warstwami i przybornik - widać je na poniższym zdjęciu. 2. Wybieramy kolory - jasność i kontrast.


2a. Pojawi nam się ramka modyfikacja jasności i kontrastu. Za pomocą suwaczków, które są zaznaczone żółtą ramką dostosowujemy jasność i kontrast, a następnie klikamy ok


3. W moim wypadku, poprawienie jasności i kontrastu za wiele nie pomogło (trzeba pamiętać, żeby nie przegiąć), dlatego wspomogłam się krzywymi. Wybieramy kolory - krzywe


3a. Pojawi nam się ramka modyfikacja krzywych kolorów. W tej ramce znajdziemy "kanał: wartość" klikamy na strzałeczkę obok napisu "wartość". Rozwinie nam się lista wartości. Każdą z nich możemy dostosować pod siebie, a następnie klikamy okW niektórych wypadkach można sobie odpuścić punkt 2 i 2a lub 3 i 3a. Wszystko zależy od zdjęcia. Moje jest zrobione wśród drzew, robione bez blendy, więc nie każde miejsce jest dobrze oświetlone, wyraziste. 

4. W kolumnie warstwy, klikamy na nasze zdjęcie prawym przyciskiem myszy i wybieramy "duplikuj warstwę".4a. Wygładzanie skóry (jeśli jest taka potrzeba). W tym celu, wybieramy filtry - rozmycie - rozmycie Gaussa

4b. Pojawi nam się ramka "rozmycie Gaussa", w niej ustalamy promień rozmycia (według własnego upodobania) i klikamy ok


4c. Całe nasze zdjęcie, zrobi się zamglone. W tym wypadku należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na naszą kopię w kolumnie "warstwy" i wybrać "dodaj maskę warstwy


4d. Pojawi nam się ramka "dodanie maski do warstwy", w której wybieramy "czarna (pełna przezroczystość)" i klikamy dodaj


4e. Wybieramy pędzel i pamiętamy o tym, aby zmienić kolory z czarnego na białym na biały na czarny. Robimy to za pomocą strzałeczek, które zaznaczyłam w niebieskiej ramce. 


4f. Znowu przybliżamy sobie zdjęcie i trzymając lewy przycisk myszki malujemy pędzlem po naszej skórze. 


4g. Kiedy nasza skóra jest już zamglona, ustawiamy krycie tak, aby wyglądało jak najbardziej naturalnie. 4h. Po ustawieniu krycia, klikamy prawym przyciskiem myszy na naszą kopię i wybieramy obraz "spłaszcz obraz".


5. Wykonaj polecenie z punktu 4. Czas na usunięcie niedoskonałości. Niedoskonałości usuwamy za pomocą łatki. 


5a. Po wybraniu łatki, pokażą nam się opcje narzędzia. Dzięki nim możemy dostosować rozmiar naszej łatki. Trzeba pamiętać, aby nasz pędzel był ustawiony na miękki. Jak użyć tego narzędzia? Znajdujemy miejsce bez żadnej skazy, koło naszej niedoskonałości, którą chcemy zakryć. Klikamy ctrl + lewy przycisk myszy, a następnie klikamy na fragment skóry, który chcemy zakryć. 


5b. Aby było nam łatwiej, przybliżmy sobie zdjęcie, za pomocą listy z rozmiarami lub lupki. 
5c. Po zakończeniu usuwania niedoskonałości, klikamy prawym przyciskiem myszki naszą kopię i wybieramy opcje połącz w dół


6. Przyciemnienie brwi i rzęs. Wybieramy narzędzie przyciemniania/rozjaśniania, pojawią nam się opcje narzędzia. Dopasowujemy rozmiar pędzla, wybieramy miękki pędzel i zaznaczamy "wypalanie". Następnie dokładnie przyciemniamy nasze brwi i rzęsy. 


7. Poprawianie koloru ust. Klikamy prawym przyciskiem myszki na naszym zdjęciu w kolumnie "warstwy" i wybieramy "duplikuj warstwę".


7a. Wybieramy pędzel (pamiętamy, aby był ustawiony na miękki), zmieniamy kolor (kolor zbliżony, do odcienia naszych ust, tutaj możemy pomóc sobie narzędziem pobierania koloru zaznaczony niebieską ramką). Klikając na czarny kwadracik, otworzy nam się ramka "zmiana aktywnego koloru", w której będziemy mogli wybrać sobie kolor i klikamy ok


7b. Zmniejszamy krycie, tak aby wyglądało naturalnie i pędzlem malujemy po naszych ustach (nie musi być dokładnie).


7c. Klikamy prawym przyciskiem myszki na naszym zdjęciu i wybieramy "dodaj kanał alfa". 


7d. Wybieramy narzędzie "gumka". W opcjach narzędzia wybieramy odpowiedni rozmiar, a pędzel pozostawiamy cały czas na miękkim. Następnie wycieramy to co nam nie potrzebne. 


7e. Klikamy prawym przyciskiem myszki na kopię naszego zdjęcia i wybieramy "połącz w dół". 


8. Kolor włosów. Aby poprawić kolor włosów musimy duplikować warstwę (patrz pkt. 7). 


8a. Następnie wykonujemy to samo co w punktach 7a - 7e, tylko z włosami. 9. Na koniec możemy delikatnie wyostrzyć. Filtry - uwydatnienie - wyostrz10. Efekt końcowy: 


11. Bonus - efekt retro na zdjęciu. Po obróbce możemy pododawać sobie efektów. Ciekawe efekty możemy uzyskać za pomocą krzywych. Przy tym tutorialu pokażę Wam jak uzyskać efekt retro, bo taki był mi potrzebny przy tym zdjęciu. 

11a. Wybieramy kolory - krzywe


11b.  Otworzy nam się ramka "modyfikacja krzywych kolorów" i wybieramy kanał czerwony.


11c. Wszystko ustawiamy tak, jak na poniższych zdjęciach i klikamy ok11d. Efekt końcowy: 


Za zdjęcie, które posłużyło mi do tego tutorialu dziękuję Oli

Na koniec mała prośba - jeśli zauważycie jakiekolwiek błędy przy wyświetlaniu wpisu (nie wyświetla się wpis, przesunięcia etc.), literówki czy cokolwiek innego, dajcie znać w komentarzu, abym mogła to naprawić :)

Przyda Wam się taka instrukcja? :) 

12 komentarzy:

 1. Bardzo przydatny post :)

  OdpowiedzUsuń
 2. natalia20041989 .9 listopada 2015 14:03

  Jak zwykle rewelacyjna instrukcja, musze tez powiedzieć, że na tym zdjęciu masz śliczną sukienkę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety na razie nie mogę korzystać z Gimpa z powodów technicznych, ale myślę, że kiedyś mi się przyda Twoja instrukcja. Efekt jaki osiągnęłaś z tym zdjęciem jest świetny, pogłębia kolory i robi wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zainstaliwalam gimpa. Miałam silne postanowienie ze sie go naucze. I... chyba jednak to zbyt skomplikowane...

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nigdy nie próbowałam obróbki zdjęć, myślałam nad tym, ale w końcu sobie odpuszczałam, słusznie przeczuwając, że jednak jest z tym trochę pracy. Ale tak szczerze - to nie wydaje mi się to konieczne, chyba, że zdjęcia robione by były w niekorzystnych warunkach, albo chciałabym osiągnąć jakiś efekt "artystyczny", ewentualnie... miałabym pryszcza na nosie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie posługujemy się tym programem ale faktycznie efekt jest bardzo fajny :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Czasem obróbka się przydaje, jednak znam parę osób, co jej unikają, bo nie lubią :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nieee...nie jest skomplikowane, to tylko tak źle wygląda :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo mnie to cieszy, że podoba Ci się osiągnięty efekt :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo przydatny i dobrze pokazany turtorial:) Bardzo lubię Gimpa, poznaliśmy się parę lat temu i tak już zostało;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przydało się :)

  OdpowiedzUsuń

- Komentarze takie jak: spam, obserwacja za obserwacje, prośby o klikanie w banery etc. zostają usuwane - ZAPAMIĘTAJ! MÓJ BLOG TO NIE TABLICA OGŁOSZEŃ
- Weryfikacja obrazkowa wyłączona

Copyright © Szablon wykonany przez My pastel life