Jak zrobić efekt watercolor w Photoshopie

piątek, 25 marca 2016


Nie oszukujmy się, grafiki typu watercolor są w ostatnim czasie bardzo popularne i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Wiem, że większość osób zastanawia się jak taki efekt uzyskać. Specjalnie spędziłam trochę czasu na przeszukanie Google, aby czegoś się dowiedzieć i jedynymi odpowiedziami, jakie znalazłam na zapytanie "jak zrobić grafikę watercolor" były "namaluj i zeskanuj". Rzeczywiście, to nie jest głupi pomysł, ale przecież nie każdy ma w domu skaner, dobry aparat czy talent do malowania, więc dlaczego nie skorzystać z tego co dają nam programy graficzne? Dzisiaj pokażę Wam jak zrobić watercolorowe grafiki w Photoshopie, a za jakiś czas w GIMPie. Zaczynamy! 

1. Oczywiście, najpierw musimy włączyć Photoshopa.
2. Kiedy już otworzy nam się Photoshop, za pomocą cmd + o (Mac) lub ctrl + o (PC) otwieramy okno, w którym wybieramy zdjęcie/obrazek, który chcemy przerobić na watercolor. 
3. Kiedy mamy już otworzony nasz obraz, otwieramy okno z warstwami (powinno być po prawej stronie). 

Jeśli nie mamy warstw na wierzchu, to musimy kliknąć na klawiaturze f7 lub wybrać okno - warstwy.

4. Jesteśmy cały czas na warstwie o nazwie "Tło" i klikamy cmd + j (Mac) lub ctrl + j (PC). Dzięki temu skopiujemy naszą warstwę. 


Nowa warstwa będzie się nazywać "Warstwa 1". Pozostajemy na niej (musi być podświetlona na niebiesko, tak jak na obrazku powyżej) i wybrać warstwa - obiekty inteligentne - konwertuj na obiekt inteligentny. Na naszym zdjęciu w warstwach powinna pojawić się mała ikonka obiektu inteligentnego. 


Warstwę z obiektem inteligentnym kopiujemy dwa razy. Powinniśmy mieć "Warstwa 1 kopia" i "Warstwa 1 kopia 2", tak jak na poniższym obrazku


5. Zmieniamy nazwy naszych warstw, na nazwy filtrów jakich będziemy używać. Żeby zmienić nazwę, warstwy trzeba na nią kliknąć dwa razy.

Warstwa 1 - Wycinanka
Warstwa 1 kopia - suchy pędzel
Warstwa 1 kopia 2 - Mediana

Czemu nazywamy warstwy, nazwami filtrów? Bo chodzi tu o higienę pracy, ale o tym kiedy indziej.

6. Wyłączamy widoczność warstw "Suchy pędzel" i "Mediana" i przechodzimy na warstwę zwaną "Wycinanka".


7. Wybieramy teraz filtr - galeria filtrów - artystyczne - wycinanka i wszystkie parametry ustawiamy tak, jak na obrazku poniżej.Następnie zmieniamy tryb warstwy na "Jaśniej"


7a. Przechodzimy teraz na warstwę, którą nazwaliśmy "suchy pędzel", robimy ją widoczną i przechodzimy do filtry - galeria filtrów - artystyczne - suchy pędzel. Wszystkie parametry ustawiamy tak jak na obrazku.Następnie zmieniamy tryb warstwy na "Ekran"


7b. Przechodzimy na warstwę, którą nazwaliśmy "Mediana". Robimy ją widoczną i wybieramy filtr - szum - mediana. Promień ustawiamy na 12. Tryb warstwy zmieniamy na "łagodne światło" 


8. Wycinanie obiektu. 
Żeby można było zrobić z tego użytek, trzeba również wyciąć nasz element, w tym przypadku motyla. Scalamy wszystko w dół, żeby to zrobić musimy kliknąć prawym przyciskiem myszki na naszą warstwę "Mediana" i wybrać "scal widoczne". 


Za pomocą szybkiej maski, zaznaczamy nasz element do wycięcia. Jak to zrobić? Już pokazuje:
Wybieramy narzędzie szybkiej maski z lewej kolumny, a następnie wybieramy narzędzie "pędzel".


Robimy odwrotność kolorów, czyli zamiast biały nad czarnym, musimy mieć czarny nad białym i malujemy po naszym obiekcie, który musimy wyciąć. Pędzel będzie nam malować na czerwono. 


Zmieniając kolory z czarny nad białym, na biały nad czarny i malując pędzlem, odejmujemy zaznaczenie z danego obiektu. 


Odznaczamy szybką maskę i wokół naszego obiektu powinna być ruchoma przerywana linia 


Odblokowujemy naszą warstwę, aby to zrobić musimy kliknąć na kłódkę, która znajduje się na warstwie i tworzymy nową, przezroczystą warstwę, którą przesuwamy pod nasze tło. 


Teraz wybieramy cmd + x (Mac) lub ctrl + x (PC) i nasz obiekt zostanie wycięty. Klikamy na nasze tło prawym przyciskiem myszki i wybieramy "Scal widoczne"Moja własna kompozycja: 17 komentarzy:

 1. Bardzo ładnie wyszedł Ci ten efekt. :)

  lady-aria.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Twoja własna kompozycja bardzo nam się podoba :) Photoshop ma nieskończone możliwości :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Super kursik i już czekam na kursik z Gimpem :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja to Cię ostatnio męczę, przepraszam. Może Ty wiesz jak to zrobić. Nie wiem jak w kodzie zmniejszyć rozmiar wyświetlanego postu. Chodzi mi tylko o post "otulona wiosną" Mogłabyś zerknąć? Post wyświetla się na szerokość 1170 tak jak jest wrappers, to strasznie niszczy widok zdjęcia. http://portfoliomagdaleny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Nic nie widzę podejrzanego, ale myślę, że może mieć coś z tym wspólnego rozmiar zdjęcia ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. No tak, ale jak można go zmniejszyć, by post nie wyświetlał się tak duży?

  OdpowiedzUsuń
 7. Dodam, że gdy w poście zmieniam rozmiar zdjęcia na oryginalny. W poście na główniej stronie jakość fotki się poprawia, ale gdy otwiera się post zdjęcie jest widoczne w kawałku bo jest w rozmiarze oryginalnym. I tak nie dobrze i tak nie dobrze. A nie wiem co zmienić w kodzie by ten post wyświetlał się w mniejszym rozmiarze a nie na cały blog :(

  OdpowiedzUsuń
 8. To jest szablon pobrany w wersji płatnej czy w wersji darmowej (demo)?

  OdpowiedzUsuń
 9. To niestety w kodzie za wiele się nie da zrobić, ponieważ nie otrzymujemy całego kodu szablonu. W szablonie, w tej części kodu co widziałam, nic takiego nie ma co by powodowało taki efekt, wszystko jest poprawnie ustawione. Spróbowałabym zmienić rozmiar zdjęcia w programie graficznym i wstawienie ponownie na bloga.

  OdpowiedzUsuń
 10. Udało mi się zmienić wielkość tego posta na mniejszy, ale już nie jest na środku ;) a byłoby fajnie gdyby tam był ;) Zerknij teraz ;) http://portfoliomagdaleny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Udało się jakoś ;) Nie wypośrodkowałam, ale pasuje do reszty ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie zdążyłam zobaczyć, bo niestety internet odmówił posłuszeństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ale mimo wszystko dziękuje za poświęcony mi czas :) :*

  OdpowiedzUsuń
 14. Idę zaraz przećwiczyć :) Jeżeli chodzi o ciekawe efekty na zdjęciach to jestem lamerem i zazwyczaj korzystam z darmowych akcji i krzywych. Efekt faktycznie jest modny i masz rację, nic się nie zmieni. Ja jednak bardzo go lubię.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja też bardzo często korzystam z gotowców, ale to bardziej z lenistwa :D Problem z tym efektem jest taki, że na niektórych zdjęciach, trzeba pozmieniać parametry, żeby wyszedł oczekiwany efekt, ogarnęłam to ostatnio przy jednym zdjęciu.

  OdpowiedzUsuń

- Komentarze takie jak: spam, obserwacja za obserwacje, prośby o klikanie w banery etc. zostają usuwane - ZAPAMIĘTAJ! MÓJ BLOG TO NIE TABLICA OGŁOSZEŃ
- Weryfikacja obrazkowa wyłączona

Copyright © Szablon wykonany przez My pastel life