Projekt strony internetowej - do kogo się z tym zgłosić?

piątek, 29 lipca 2016

Na początek trzeba ustalić jedną ważną rzecz - web developer i web designer, to są dwie rożne osoby i obie są tak samo potrzebne przy tworzeniu stron internetowych. Zdarza się, że jedna osoba jest web developer i web designer. To tyle słowem wstępu, ale co dalej? Czym jedno różni się od drugiego? Odpowiedzi na te pytania otrzymacie w tym wpisie.

Chcąc nie chcąc musimy się pogodzić z faktem, że każda strona czy blog jest złożona z części projektowej i tej z kodem. Mówiąc, że zamawiamy projekt strony, dostaniemy sam podgląd tego jak dana strona będzie się prezentować - bez kodu. Pewnie w waszych głowach rodzi się pytanie, ale jak to? No właśnie tak, dlatego, że przed zakodowaniem strony, potrzebny jest projekt, a do tego musimy zatrudnić web designera.

Web designer

Web designer zajmuje się projektem strony internetowej/bloga, w programach graficznych (najczęściej w Photoshopie, ale są tacy co robią w Illustratorze lub Corelu). Jego zadaniem jest utworzenie wizualizacji Twoich pomysłów. To dzięki web designerowi strona uzyskuje swój wygląd, to on odpowiada za układ kolumn, stron/menu, grafik, za dobór kolorów oraz fontów. Bez niego strony internetowe czy blogi nie miałby swojego wyglądu.

Wspomniałam już, że strona/blog składa się z dwóch części, a druga część to kod. Pewnie już wiecie o kim będzie teraz.


Web developer 

To do niego web designer wysyła swoje projekty, aby on mógł wdrążyć go w życie (osobiście uważam, że o wiele lepiej jest jak zajmuje się jednym i drugim jedna i ta sama osoba, ale wiadomo, że nie zawsze tak jest). To on odpowiada za CSSa, HTMLa, różne skrypty typu jQuery, PHP, JavaScript, Java etc. Dzięki niemu strona jest odpowiednio zakodowana do danej platformy, każdy problem jest rozwiązywany właśnie przez web developer. Oprócz tego, jego zadaniem jest, aby nasza strona była przyjazna SEO.

Web designer oraz web developer są tak samo potrzebni przy projekcie stron internetowych czy blogów. Musimy zgłosić się zawsze do jednej i drugiej osoby (no chyba, że zarówno projektem oraz kodowaniem zajmuje się jedna i ta sama osoba, to problem z poszukiwaniem web designera lub web developera mamy z głowy).

Zauważyłam, że niektórzy ludzie nie patrzą na to kogo wybierają i zlecają projekt web designerowi, a później są oburzeni, że dostają sam podgląd, a nie w pełni działającą stronę. Podejrzewam, że jest to z niewiedzy, dla przeciętnego Kowalskiego (kolokwialnie mówiąc), wygląda to mniej więcej tak: "Grafik, to grafik, na ch*j drążyć temat". Sytuacja jest tak sama jeśli wybiorą web developera, który upomni się o projekt "Jaki projekt? Przecież to pan/pani się tym zajmuje". No niestety nie zawsze.

Jeszcze jedna informacja na koniec, dla tych osób, które oferują robienie szablonów za darmo, a w rubryce "o mnie" mają napisane "interesuje się grafiką komputerową" i myślą, że dotyczy to kodowania. Przykład przeczytanego ostatnio tekstu w takiej rubryce: "Oferuje robienie szablonów za darmo, mam w tym spore doświadczenie, bo od roku interesuje się grafiką komputerową".
Tutaj mogę zburzyć Wam światopogląd, ale grafika komputerowa nie ma nic wspólnego z kodowaniem. Grafika komputerowa to właśnie projekt stron czyli web designer :)

Myślę, że jakbyście na zajęciach z grafiki komputerowej upomnieli się o kodowanie to mogę Wam zagwarantować wyśmianie Was przez wykładowcę (tak, tak już jeden taki mądry był u mnie na zajęciach. Kolega strasznie się oburzył, że nie ma kodów i wyszedł z zajęć, po słowach wykładowcy).

3 komentarze:

 1. Ooo no widzisz, dobrze wiedzie o takich podstawach aby nie zaliczyć wtopy :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Karolina Turkus31 lipca 2016 10:45

  uwielbiam Twojego bloga za te wszystkie porady <3

  www.turqusowa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. natalia20041989 .2 sierpnia 2016 13:45

  Bardzo przydatne, zapamiętam na przyszłość:)

  OdpowiedzUsuń

- Komentarze takie jak: spam, obserwacja za obserwacje, prośby o klikanie w banery etc. zostają usuwane - ZAPAMIĘTAJ! MÓJ BLOG TO NIE TABLICA OGŁOSZEŃ
- Weryfikacja obrazkowa wyłączona

Copyright © Szablon wykonany przez My pastel life