"Przypominajki" stare posty, zawsze na topie!

poniedziałek, 4 grudnia 2017


Oczywista oczywistość - pisząc bloga, nasze posty kiedyś stanął się tymi "archiwalnymi". Niby są, ale ich nie ma, albo inaczej - są, ale nie zauważalne. W końcu zostały opublikowane rok/dwa lata temu lub nawet parę miesięcy temu. Już pogodziłeś/aś się z tym, że ten wpis miał swoje "show" i nie będzie już przyciągał takiej uwagi jak na początku.

Ale, ale! Tak! Zawsze jest jakieś "ale"

Wcale nie musi tak być, starsze posty mogą być tak samo na "topie" jak te nowsze. Kto powiedział, że starsze znaczy gorsze? Skoro zostały opublikowane i nadal są na blogu, to znaczy, że ten wpis został przez Ciebie zaakceptowany na tyle, aby ujrzał światło dzienne i nadal gościł na Twojej stronie. Prawdopodobnie wykazywał również aktywność (większą, mniejszą, ale jakąś na pewno, a więc było zainteresowanie). Czemu w takim razie go nie odświeżyć? Nie dać znać czytelnikom o tym, że taki wpis istnieje i czeka na nich?

Wiem, że zaraz ktoś mi może powiedzieć "przecież to jak odgrzewanie starego kotleta", powiem tylko tyle - nic bardziej mylnego! Dlaczego? Udostępniając od czasu do czasu starsze posty dajemy znać czytelnikom, że mamy taki wpis na blogu - skąd wiesz, że akurat, ktoś z Twoich czytelników nie szukał akurat tego w zakamarkach Google? Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że parę razy opublikowałam ponownie na Facebooku stare instrukcję - odzew był, parę osób napisało, że tego właśnie szukało.

No dobra, ale w takim razie jak chcemy pokazać starsze posty, to jak je pokazać? Przecież nie wrzucimy gołego linku, musi coś być co naprawdę przyciągnie czytelników do Twojego starszego wpisu. Jak to zrobić?


Najprościej - hasła 

Wystarczy hasło "Jeden ze starszych wpisów został właśnie zaktualizowany! Zobacz co się zmieniło!" lub nawet "Wpis został zaktualizowany - zapraszam :)"
Słowo "zaktualizowany" robi nam tutaj robotę, ponieważ aktualizacje, zawsze kojarzą nam się z czymś nowym, wyjątkowym i prawdopodobnie lepszym. Nie można jednak tego słowa nadużywać. Jeśli napiszemy, że wpis został zaktualizowany, a nic się nie zmieniło, to możemy zawieść naszych czytelników, a przecież piszesz bloga dla nich, więc zrób tą aktualizację, nawet niewielką (poprawienie tekstu, dodanie czegoś).


Wspominki we wpisach 

Piszesz wpis, chcesz się do czegoś odnieść co wcześniej było już na blogu? Nie krępuj się! Uwierz mi, nie zostanie to odebrane negatywnie, wręcz przeciwnie, ktoś kto jest z Tobą od niedawna lub po raz pierwszy do Ciebie zajrzał, może się dowiedzieć, że na Twoim blogu został opublikowany inny ciekawy wpis, który może zainteresować i "wciągnąć" dalej do naszego bloga.

Gadżet "podobne wpisy" 

Uwielbiam ten gadżet! Po każdym przeczytanym wpisie na jakimś blogu, zjeżdżam na dół i patrzę czy gdzieś jest umieszczony gadżet "podobne wpisy" - Serio! Dlaczego? Dlatego, że skoro jeden wpis przeczytałam od A do Z, to znaczy, że w proponowanych wpisach w tym gadżecie znajdzie się drugi ciekawy wpis, który również przeczytam od A do Z itd itd. aż w końcu zaobserwuje bloga i skomentuje wpisy, które przeczytałam. Dzięki temu gadżetowi, nasze starsze wpisy będą czytane.

Popularne posty 

To również dobry gadżet, czytelnik wchodząc na Twojego bloga, może zobaczyć jakie wpisy u Ciebie "królują", a to oznacza, że jest duże prawdopodobieństwo, że się nimi zainteresuje. W końcu są wyświetlane w popularnych, więc zainteresowanie nimi na pewno jest, a jak jest zainteresowanie, to znaczy, że są ciekawe i warto na nie zajrzeć.

Starsze wpisy, wcale nie muszą iść na straty, można z nich cały czas korzystać i cały czas je promować, czasem takie "przypominajki" naprawdę się przydają :)

3 komentarze:

 1. Wiadomo, jeśli mamy wpisy, których nie chcemy pokazywać to lepiej o nich "zapomnieć" ;) Jeśli jednak są, jakieś warte uwagi - to czemu ich nie pokazać ponownie? ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja to bym wolała, żeby nikt moich "brudów" z blogowania nie wyciągał :D
  Nie kasuję starych wpisów, ale uważam, że teraz jestem o niebo lepsza,
  ale to dobrze, bo widzę, że się przez te parę lat rozwinęłam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe rady. Ja czesto odnosze sie do wczesniejszych wpisow, jesli juz poruszalam jakis temat :)

  OdpowiedzUsuń

- Komentarze takie jak: spam, obserwacja za obserwacje, prośby o klikanie w banery etc. zostają usuwane - ZAPAMIĘTAJ! MÓJ BLOG TO NIE TABLICA OGŁOSZEŃ
- Weryfikacja obrazkowa wyłączona

Copyright © Szablon wykonany przez My pastel life