mypastellife.pl

moda, uroda, lifestyle

kalkulatory wagi
Zdrowie

Pomoc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała

Utrzymanie odpowiedniej diety i wagi to bardzo ważna sprawa w życiu każdego człowieka. Nawet, gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy, to co spożywamy zawsze wpływa na organizm. Każdy chce być piękny i młody, dlatego wiele osób korzysta ze zdobyczy nowoczesnych technologii w celu ułatwienia utrzymania figury lub poprawy wyglądu. Takim elementem są kalkulatory wagi, szeroko rozpowszechnione w sieci. Pozwalają określić właściwą wagę dla naszego wieku, budowy ciała oraz płci. Niezależnie od tego, czy chcemy schudnąć, czy może przybrać na wadze – kalkulatory wagi będą bardzo przydatne. Są one w różnym stopniu rozbudowane, bo w niektórych należy podać wyłącznie płeć, wzrost i wagę, a inne posiadają dużo większą ilość opcji.

Kalkulator wagi – co to?

Poruszając taki temat jak kalkulatory wagi, nie sposób nie powiedzieć także kilka słów na temat BMI, czyli wskaźnika masy ciała. To właśnie ten wskaźnik określają kalkulatory wagi i robią to automatycznie oraz bardzo szybko. Wynik pojawia się niemalże natychmiastowo. BMI pozwala określić czy mamy nadwagę, czy niedowagę. Dużo ważniejszą kwestią jest fakt, że BMI ma realne znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami takimi jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, zapalenie stawów, kamica żółciowa, a nawet część nowotworów. Te schorzenia mogą być związane z naszą wagą, a więc utrzymując odpowiedni wskaźnik minimalizujemy ryzyko zachorowania,

Pomoc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała

Kalkulatory wagi udostępniane są na stronach niektórych centrów medycznych i z takich aplikacji należy korzystać w pierwszej kolejności. Są proste w obsłudze, a uzyskane wyniki są jednoznacznie interpretowane. Dlatego można powiedzieć, że BMI jest wiarygodnym wskaźnikiem wagi. Ma on prawie 200 lat, bo został opracowany w latach 30-tych XIX wieku przez Adolphe Queteleta. Z tego powodu często mówi się też o wskaźniku Queteleta, zamiast określenia BMI zaczerpniętego z języka angielskiego.

Trzeba jednak pamiętać, że utrzymywanie prawidłowej wagi, a co za tym idzie – wartości wskaźnika BMI, to tylko jeden element zdrowego trybu życia. Czynników podnoszących ryzyko wystąpienia choroby jest oczywiście dużo więcej. Wśród nich warto wymienić styl życia, odpowiednio zbilansowana dieta czy stosowanie wszelkiego rodzaju używek.

Zdrowy człowiek powinien mieścić się w zakresie BMI od 18,5 do 25. Wskaźnik powyżej 30 to otyłość kliniczna, którą trzeba po prostu leczyć. Kalkulatory wagi nie mają więc tylko funkcji prewencyjnej czy informacyjnej, ale potrafią wskazać moment, w którym należy zastanowić się nad konsultacją z lekarzem. Z pewnością nie należy ich lekceważyć.