mypastellife.pl

moda, uroda, lifestyle

suplementy w ciąży
Zdrowie

Suplementy w ciąży – jaką pełnią rolę.

Ciąża to szczególny okres dla kobiety. W tym błogosławionym stanie powinna ona o siebie wyjątkowo zadbać. W końcu odpowiedzialna jest w tym momencie nie tylko za swoje życie, ale i za inne istnienie. Jak wiadomo organizm kobiety w czasie ciąży nieco się zmienia. Pierwszą na rzut oka transformacją jest wygląd brzucha. Macica matki zwiększa swoją objętość, a pod koniec ciąży brzuszek widocznie obniża swoją pozycje. Ale to nie jedyne zmiany.

Wrażliwe zmysły

Wiele kobiet będąc przy nadziei staje się bardziej wrażliwa na niektóre pokarmy czy zapachy. Jednocześnie mając ochotę często na jednostronną dietę i produkty. Takie zachowanie może doprowadzić do różnych braków w diecie. Dlatego też tak ważna jest suplementacja. Suplementy w ciąży mogą zapewnić odpowiednie środowisku rozwoju jeszcze nienarodzonego dziecka, jak również samej kobiety. Odpowiednie odzywki czy medykamenty mogą mieć różnorodną postać. Ich najważniejszym celem jest dostarczenie brakujących elementów do ciała osoby ciężarnej. Ponadto podczas tego okresu kobieta posiada wzmożone potrzeby przyjmowania witamin i innych składników. Brak pewnych mikroskładników może powodować wady wrodzone dziecka, zły rozwój płodu czy problemy podczas porodu.
Jakie zatem należy przyjmować suplementy w ciąży? Które z nich są najbardziej potrzebne?

Suplementy w ciąży - jaką pełnią rolę.

Jaki tryb życia powinny wprowadzić przyszłe mamy?

Suplementacja w stanie błogosławionym powinna być zróżnicowana dla poszczególnych osób. Przede wszystkim należy dobrać ją do własnych potrzeb oraz możliwości. Jednakże przyjmuje się, że panie w ciąży powinny dostarczać organizmowi wiele witamin, a w szczególności witaminy D3. Przyjmowanie jej można rozpocząć już od momentu planowania dziecka, jak i podczas noszenia go pod swoim sercem.
Ponadto w trakcie ciąży należy wzbogacić dietę o dodatkowe ilości żelaza, jodu, wapnia, cynku, kwasu foliowego czy innych minerałów. Brak odpowiedniej ilości tych składników może powodować: problemy podczas porodu, częste poronienia, pojawienie się u dziecka wad rozwojowych takich jak upośledzenie ośrodkowego układu nerwowego, serca, układu moczowego. Brak żelaza w diecie może również wywołać przedwczesny poród czy zastój lub całkowite zahamowanie rozwoju dziecka w brzuchu matki. Dieta ciężarnej kobiety powinna tez być bogata w kwasy DHA, które minimalizują ryzyko pojawienia się zaburzeń ze strony układu wzroku, nerwowego oraz ogólnego stanu zdrowia noworodka. Dziecko poprzez niedobór tłuszczów wielonienasyconych może mieć również zbyt niską masę urodzeniową.
Jak więc widać suplementy w ciąży stanowią bardzo ważną rolę i nie należy pominąć ich w tym czasie, jak również zaraz po urodzeniu dziecka.